Вірші Михайла Ялового

Вірші Михайла Ялового

Зміст

Вірші є однією з найяскравіших форм літературної виразності, яка віддзеркалює культурні, історичні та соціальні аспекти життя народу. Вони здатні передати найглибші емоції, ідеї та думки через образи, ритм та метафори, роблячи літературу живою і близькою кожному читачеві. В українській мові та літературі поезія займає особливе місце, адже вона не тільки зберігає і поширює національні традиції, але й активно формує культурний контекст суспільства. У цьому контексті вірші Михайла Ялового відіграють значну роль. Вони стали важливою частиною української літературної спадщини, демонструючи як національну самобутність, так і універсальність тем, що торкаються людських доль та переживань.

Життя і діяльність Михайла Ялового

Михайло Яловий народився 5 червня 1895 року в селі Дар-Надежда, яке тоді належало до Полтавської губернії, а тепер є частиною Харківської області. У ранньому віці він переїхав до Миргорода, де навчався в місцевій гімназії. У 1916 році Яловий вступив на медичний факультет Київського університету Святого Володимира, де почав своє вищу освіту. Під час студентських років він потрапив у вир революційних подій і приєднався до партії соціалістів-революціонерів, яка захищала інтереси селян. Після розколу партії він став частиною лівого крила “боротьбистів”, яке підтримувало ідею створення всесвітньої федерації республік при збереженні української державності.

Вірші Михайла Ялового

Одні з найвідоміших творінь Михайла Ялового:

Не чіпайте,

Не чіпайте мене сьогодні.

В моїй душі вогонь,

В моїй душі –

Відблиски

Тисячолітніх змагань,

Загадані

Міліонними поколіннями…

Коли червонокрилі натовпи

Захльобують виямки вулиць, –

Плачуть розколисані, наелектрені струни,

Кудляться розбуджені омайданені звірі.

Рвуться закляклі болі.

З аговним посвистом

Змітаються віки космічною мітлою, –

Висмикнутий з нетрів минулого,

Я – засліплено голий.

Не чіпайте мене,

Оголеного.


Я не піду на похорони старого світу,

Я не буду співати йому marche funebre, –

Скривавлений прапор встромлю собі в груди

І знову кинуся в бій,

І знов піду я вперед.

У світовому етері розтану

І атомом душі відчую глибину міріад. –

Ах, нидіти я не стану, не стану я,

Я сплету життя своє з червоних гірлянд.


Злотисто-осінніх скиглень

Не треба –

Позападали вже ями в моїй душі: –

На весняному життя гребні

Лише буяє радість скиглень…

Залізо і криця спалили

Двадцятип’ятилітні квіти,

Витруїли морок

Минулих поколінь: –

Ах, так не треба ж, не треба

Злотисто-осінніх скиглень.


Вимученими стежками

Прийшов я зі степу,

Щоб запалити

Загаслу ватру

Ваших душ. –

Я не доріс ще,

Але в руках я маю

Певну мапу,

Щоб дати вам

Льодовий душ.

Бруд заялозених образів

На смітнику поколінь

Безважне вимести

Прийшов я –

Хто стане

На шляху мені,

Той візьме на голову

Камінь.

Вогненне слово

Прийдешніх днів

Розкрило замкнені уста –

Ручайком джерельних вод

Над безоднею мінус

Стоїть потойбічности Хрест.

Формування літературних течій 

У 1921 році Михайло Яловий разом із Миколою Семенком та В. Алешком заснував «Ударну групу поетів-футуристів» у Харкові. Невдовзі це об’єднання опублікувало програмну редакційну статтю футуристів в альманасі «Семафор у майбутнє». Через рік вийшла перша й остання збірка Ялового під назвою «Верхи» у 1923 р. У 1926 році, із багатьма видатними поетами, Михайло Яловий заснував Вільну академію Пролетарської Літератури у Харкові та став її президентом. ВАПЛІТЕ стало важливим літературним об’єднанням, яке активно підтримувало українське відродження 1920-х років. Академія ставила перед собою амбітну мету, а саме сприяти розвитку української літератури незалежно від впливу Москви, що відображалося в їхньому гаслі «Геть від Москви!».

Арешт і репресії Михайла Ялового

Михайло Яловий став жертвою сталінських репресій і потрапив до числа представників Розстріляного відродження. Масовий терор проти української інтелігенції розпочався навесні 1933 року, коли 12-13 травня Ялового було заарештовано, а Микола Хвильовий скоїв самогубство в харківському будинку «Слово». Кульмінацією цього терору стали масштабні розстріли «контрреволюціонерів», що відбулися 3 листопада 1937 року.

Вірші Михайла Ялового не тільки відзначаються високою художньою майстерністю, а й слугують важливим свідченням культурних і соціальних зрушень українського суспільства початку XX століття. Творчість Ялового, зокрема його футуристичні експерименти та зразки поетичної форми, відіграла значну роль у формуванні української літератури того періоду, намагаючись синтезувати нові ідеї та зберегти національну ідентичність. Нехай його вірші продовжують служити джерелом натхнення та роздумів для нових поколінь читачів, а його історія — нагадуванням про ціну, яку довелося заплатити за культурну та ідеологічну незалежність.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *